Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Warszty Ciastoterapia


pieczenie ciast

CZY TO PRZEDWIOŚNIE?

Warsztat w ramach projektu CIASTOTERAPIA

15 lutego 2014, godz. 17.00
Kawiarnia Wars & Sawa
ul. Dobra 14/16
prowadzenie : Joanna Zwoleńska,

Joanna Zwoleńska,
pedagog, kinezjolog, choreoterapeuta, autorka projektu „ciastoterapia”
na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy
u Joanny Zwoleńskiej, tel. 602 269 644
Cena spotkania: 35 zł (w tym cena produktów potrzebnych do przeprowadzenia zajęć)

Dłuższy dzień, więcej słońca i ptasich wizyt – to pewne zwiastuny wiosny! Nadchodzi czas przygotowań do prac polowych i Wielkanocy.

Zapraszam na kolejne spotkanie w ramach prowadzonego przeze mnie projektu ciastoterapii (informację o projekcie znajdziecie Państwo poniżej) zatytułowane „Czy to przedwiośnie?”, podczas którego upieczemy z ciasta drożdżowego:

  • bocianią łapę (nawiązanie do święta Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie),
  • skowronka (rozśpiewanego zwiastuna wiosny),
  • bronę (symbol przygotowania ziemi do zasiewu).

Wszystkie symbole pochodzą z kultury słowiańskiej (Polska, Rosja, Białoruś). Opowiem o zwyczajach i obrzędach, w których je wykorzystywano.
Mam nadzieję, że spotkanie będzie miłym akcentem przedwiośnia.
Joanna Zwoleńska

INFORMACJA O PROJEKCIE...
TRADYCJA – ZABAWA - TERAPIA

/c i a s t o t o t e r a p i a/

pieczenie ciast chleb Zajęcia dla dorosłych, dla rodziców z dziećmi, dla osób z wyobraźnią i zamiłowaniem do tworzenia, pieczenia i zabawy, dla miłośników tradycji, a także dla osób, które chcą włączyć tę ciekawą formę zajęć do własnej pracy (pedagodzy, terapeuci)...

Jak długi i szeroki świat, jak długo żyją ludzie na tej Ziemi, zarówno powszedniego jak i świątecznego dnia pojawia się jakiś rodzaj chleba, który nie tylko zaspakaja głód ale również zaspakaja nasze zmysły, poczucie piękna, przynależność do tradycji, daje satysfakcję z wykonanego dzieła. Dążenie człowieka do realizowania się w twórczym działaniu i zostawienie swojego niepowtarzalnego rezultatu było i jest naturalną potrzebą wszystkich pokoleń. Wiele śladów takiej twórczości sprzed wieków możemy oglądać jeszcze dzisiaj; piękne kształty ceramicznych naczyń pełnych ozdobnych wzorów, haftowane stroje, biżuteria, ceramiczne kafle do pieców i podłóg, rzeźbione okiennice i drzwi. Sztuka sakralna, ludowa, narodowa - to obraz pracy ludzkich rąk, wizji i potrzeby piękna w codzienności i od święta.

Woda i mąka mogła być podstawą wyżywienia i jednocześnie surowcem do tworzenia szczególnych dzieł, które uświetniały i wzbogacały wiele ceremonii rodzinnych, regionalnych czy religijnych. Do dziasiaj pojawiają się na weselach w Polsce korowaje, na Nowy Rok - byśki i nowe latka, na Zwiastowanie NMP - bocianie łapy i brony, bożonarodzeniowe świąteczne pierniki z oleodrukami, wielkanocne koszyczki z ciasta, znaki solarne i wiele innych form z ciasta drożdżowego, razowego, kruchego, martwego ozdabiają nasze stoły z różnych okazji i są dowodem kontynuacji polskich tradycji, potrzeby tworzenia czegoś niepowtarzalnego, indywidualnego, czegoś co jest również częścią narodowej kultury.

ZAPRASZAM na naukę robienia CIASTA OBRZĘDOWEGO - twórcze zajęcia integrujące młodszych i starszych, byśmy włączyli się do kulturowej wspólnoty i coś w kreatywnym, wspólnym działaniu wykonali, upiekli i mogli wzajemnie inspirować się, uczyć, podziwiać.

Joanna Zwoleńska,
tel. 602 269 644

Cena spotkania: 35 zł (w tym cena produktów potrzebnych do przeprowadzenia zajęć)


Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional