Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Taniec Oriszy

tradycja Joruba

TAŃCE ORISHAS

z afrokubańskiej tradycji Joruba

prowadzenie: ALE CAMARA

25 – 26 października 2014
Szkoła Tańców Karaibskich SalsHallOrtodox
ul. Kleczewska 38/40 (stacja metra „Stare Bielany”)
Warszawa

Zapraszam do rozpoczęcia sezonu tanecznego pięknymi, pełnymi energii tańcami z tradycji afrokubańskiej Joruba, tańcami bóstw (orishas). Takiego spotkania tanecznego jeszcze nie było - mamy nadzieję uchylić Państwu furtkę do nieznanego, bajkowego świata santerii (więcej informacji o santerii znajdą Państwo w notce historycznej poniżej) i tańców z nią związanych.

Każde bóstwo ma swój charakterystyczny ruch, kolor, strój oraz atrybuty. Tańcząc, nauczymy się opowiadać historię tych bóstw. Taniec orishas często łączony jest z elementami teatru.

Uczestnicy zatańczą w strojach kolorystycznie przynależących do kolejnych oriszy (zapewniamy spódnice w różnych kolorach). Potraktujmy spotkanie z tańcami orishas jako piękną inspirację do własnej pracy z tańcem, ciałem i energią.

Podczas warsztatu poznamy opowieści związane z każdym bóstwem, dowiemy się jaki jest charakterystyczny ruch, kolor, strój oraz atrybuty przynależny poszczególnym orishas. Np. niebieski kolor oraz ruch przypominający ruch morskich fal towarzyszy bogini wód słonych, Yemaya. Jej siostra, uwodzicielska Ochun (bogini wód słodkich, patronka Kuby) kocha kolor żółty, bursztyny a jej sposób poruszania jest niezwykle elegancki. Bogini wiatru i huraganów, Oya tańczy z końskim ogonem w ręku, jej taniec naśladuje wianie wiatru, Eleggua, opiekun ogniska domowego oraz rozstajów dróg, początku i końca wszystkiego kocha biel, Chango, bóstwo gór, ognia i piorunów tańczy w czerwieni i bieli.

Tempo uczenia i liczba tańców, których będziemy się uczyć będzie dostosowane do możliwości uczestników.

Warsztat poprowadzi ALE CAMARA z SalsDanceHall.

BARDZO POLECAM TO SPOTKANIE TANECZNE.

W programie warsztatu:

tradycja Joruba

Taniec Jemayá

,

(Yemayá jest utożsamiana z Matką Boską Reglaną, la Virgen de Regla) taniec bogini wód słonych. Mieszka ona w oceanie. Yemayá jest orishą litościwą. Matkuje i orishas, i ludziom. Nigdy się od nich nie odwraca. Do niej zwracają się o wsparie matki, kobiety ciężarne, rybacy i marynarze. Jej taniec przypomina ruch morskich fal, to gładkich i spokojnych, to wzburzonych i sztormowych.

tradycja Joruba

Taniec Ochún

,

jednej z najmłodszych orisha. Utożsamiana ona jest z patronką Kuby, Najświętszą Panienką Dobroczynności (La Caridad del Cobre). Jako bóstwo jest panią wód słodkich, boginią seksualności, obfitości, kobiecej płodności, sztuki i piękna. Jej kolory to żółty i złoty a ulubionym kamieniem jest bursztyn. Jej kolory to żółty i złoty, a ulubiony kamień to bursztyn. Kocha wszystko, co piękne. Jest młodszą siostrą bogini Jemayá. Z upodobaniem rozczesuje włosy siedząc na brzegu i spogląda na swe odbicie w wodzie. Zanosząc się śmiechem smaruje całe ciało miodem, a jej rozkoszny śmiech rozpala mężczyzn do szaleństwa.

tradycja Joruba

Taniec Oyá

(Oyá utożsamiana jest z Matką Boską od Ofiarowania Pańskiego), bogini wiatru, nagłych zmian, huraganów i bram Podziemia. Oyá tańczy z końskim ogonem w ręku, jej taniec naśladuje powiewy wiatru.

tradycja Joruba

Taniec Changó

,

boga piorunów, burz i ognia (Chango utożsamiany jest ze św. Barbarą). Changó ucieleśnia męskość, ma namiętne usposobienie, jest dobrym tancerzem. Jego kolory to czerwień i biel. Trzyma w dłoni siekierę o dwóch ostrzach. Jego taniec jest pełen żaru i gwałtowności.

tradycja Joruba

Elegguá,

(Elegguá jest utożsamiany ze św. Antonim), jest opiekunem domów i podróżnych, władcą bram między światem fizycznym a duchowym. Jego posążki ustawiane są przy drzwiach wejściowych do domu, ma on chronić dom i domowników. Jest on pośrednikiem pomiędzy ludźmi a orishas, stąd też przy każdej ceremonii najpierw jemu oddaje się hołd, by potem móc zwrócić się do wybranego świętego. Przedstawiany jest jako dziecko, w biało-czarnym lub czerwono-czarnym ubraniu, słomkowym kapeluszu, czasem przepasce z liści palmowych. Zawsze nosi ze sobą nieodłączne atrybuty: specyficznie zakrzywiony patyk - garabato, torbę i kapelusz. Ma wesołe usposobienie, jednak czasem bywa złośliwy. .

Taniec Oggún

(Oggún utożsamiany jest ze św. Piotrem), boga wojny, żelaza i pracy fizycznej. Posiadł on tajemną sztukę wytopu żelaza. Jego ulubione kolory to zieleń i czerń, tańczy on z wielką maczetą w ręku.

Krótki rys historyczny:

W XVIII wieku rozpoczął się na Kubie masowy napływ niewolników z wybrzeży Afryki. Wsród nich byli przedstawiciele ludów Bantu, Joruba, Ibo, Ewe/Fon. One właśnie miały największy wpływ na kształtowanie się kultury afrokubańskiej. Połączenie ich wierzeń z wierzeniami religii katolickiej stworzyło nową, synkretyczną religię - santerię. W zależności od miejsca i przynależności plemiennej, nowa religia nosiła nazwy La Regla de Ocha (Obrządek Ocha), La Regla de Palo (Obrządek Palo) i Regla de Congas (Obrządek Konga). Na pierwszej z nich - najbardziej rozpowszechnionej, głęboki ślad odcisnęła religia Jorubów. Mimo, iż Jorubowie nie byli najliczniejszą grupą afrykańską na Kubie, ich kultura rozprzestrzeniła się w największym stopniu. Afrykańskie wierzenia i bóstwa nie tylko nie zniknęły, lecz znalazły schronienie w postaciach katolickich świętych, uchowały się pod ich imionami i w ich kulcie, co zaowocowało na wyspie religijnym i kulturowym synkretyzmem. Jorubowie swoją tradycję przechowali poprzez znajomość większości tradycyjnych rytmów, tańców i pieśni. Lud Joruba ma w pantenonie bóstw zarówno bogów jak i boginie (orisze). Każde z nich ma swój własny taniec, prowadzony w odrębnym rytmie i układzie kroków. Tych właśnie tańców będziemy się uczyć podczas warsztatów.

ALE CAMARA

tradycja Joruba

jest liderką i choreografem grupy SalsHall Ortodox, a jednocześnie tancerką i instruktorką tańca. Zajmuje się tańcami Joruba, tradycyjną rumbą kubańską, sambą, salsą, afro oraz dancehall'em.  Jako tancerka współpracowała z takimi zespołami, jak: José Torres y Salsa Tropical, Sonido Tres (KUBA), Aguri-yo (KUBA), Farina y su grupo (KUBA), Mandinga (RUMUNIA/KUBA), Rei Ceballo & Calle Sol, Son de Cuba, DrumMachina, Sambal, Afrocuba de Acá,  Omni con Ire, Miçanga, Ania Kostrzewska & Carnival czy Ritmodelia. Ma na koncie liczne występy zarówno w wielu polskich miastach, jak i za granicą. Brała udział w wielu festiwalach tańca (w Polsce i za granicą), imprezach klubowych oraz programach telewizyjnych.



INFORMACJE I ZAPISY:
Barbara Zieleńska, zielenska@gmail.com,
tel. 605 846 872



Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional