Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Taniec


taniec polski warsztaty

POLSKIE TAŃCE KOROWODOWE

Warsztat taneczny,


To, co chcę zaproponować w czasie marcowego warsztatu moglibyśmy nazwać polskim popularnym tańcem tradycyjnym, który wykonywany był dawniej przez dużą część społeczeństwa zarówno na wsi, jak i w mieście. Daleko mu do stylizowanych i baletowych form scenicznych, stąd tkwiąca w nim tak niespożyta energia, radość, spontaniczność i żywiołowość, że niekiedy idzie wręcz w kierunku transowości, zwłaszcza wtedy, gdy jeden taniec trwa kilkanaście minut i więcej. Mój warsztat da Państwu możliwość zatańczenia dużej części polskich tradycyjnych tańców, zabaw i gier tanecznych, które wykonywane były w korowodach, parach, trójkach oraz większych układach tanecznych, zwłaszcza po okręgu.

Nauczymy się zatem m. in. chodzonego, siemieńca, kajduka, korowodowych polek, przytrampywania, dyny i kozaka tańczonych po trzy osoby, czteroparowych krzyżoków, lipki, przepiórki, wiwata i walczyka.

Podczas warsztatów tańczyć będziemy do muzyki z płyt oraz do tradycyjnych przyśpiewek, których szybko nauczymy się podczas naszego spotkania. Udana zabawa wymaga od tancerzy orientacji w przestrzeni i kontaktu z wszystkimi tańczącymi. Wieś, w której kiedyś wszyscy bardzo dobrze się znali zastąpiła miejska aglomeracja oraz wirtualny świat, w których kontakt z drugim człowiekiem jest sporadyczny i powierzchowny. Będąc na tradycyjnej potańcówce tańczymy zawsze wspólnie, zarówno z partnerem, jak i z całą grupą. Wzajemne relacje między tańczącymi są szalenie istotne gdyż bez nich niemożliwe jest uczestniczenie w tradycyjnym tańcu. Tego właśnie nauczą się i doświadczą uczestnicy moich warsztatów. Podstawowa część moich warsztatów bazuje na polskich tańcach tradycyjnych, z takich regionów jak: Mazowsze, Kurpie, Łęczyckie, Łowickie, Opoczyńskie, Radomskie, Rzeszowskie, Sieradzkie, Suwalskie i Wielkopolska. W trakcie zajęć pokarzę kilka unikatowych materiałów video oraz zapoznam z historią, funkcją i celem wykonywania tradycyjnej muzyki i tańca, a prawie wszystko to odbędzie się w tańcu i poprzez taniec. Taniec i muzyka były i są nadal pretekstem do spotkania się z innymi ludźmi. Zatem zapraszam i do zobaczenia.

PIOTR ZGORZELSKI




Piotr Zgorzelski Tancerz, etnolog i muzyk na stałe związany z zespołem Janusz Prusinowski Trio. Od ponad 15 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i w Europie. Uczył się bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy oraz ze źródeł archiwalnych. Wypracował autorski program zajęć muzyczno-tanecznych z elementami pracy aktorskiej, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, zwłaszcza młodego pokolenia, pozbawionego żywego kontaktu z tradycyjnym tańcem i muzyką. W pracy z dziećmi korzysta z bogatego repertuaru tradycyjnych gier i zabaw muzyczno tanecznych. Współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Tańca” i jego kilkuletni prezes. Autor i organizator cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym m.in.: „Rzuć blagę i chodź potańczyć na Pragę’, ‘Tabor Domu Tańca’, ‘Korzenie’. Inicjator i autor projektu „Dechy” przywracającego Warszawie letnie potańcówki na świeżym powietrzu. Jako aktor i tancerz współpracował z Teatrem „Scena Lubelska 30/32” na warszawskiej Pradze w przedstawieniach „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka - królowa przedmieścia”. Obecnie współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie – spektakl „Umowa – czyli łajdak ukarany”. Jest czterokrotnym stypendystą MKiDN w dziedzinie tańca i animacji.

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA
Barbara Zieleńska
zielenska@gmail.com
605 846 872



Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional