Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Kaligrafia

kaligrafia piórem
Kaligrafia - WILIŃSKA

PIELGRZYMI PIÓRA

WARSZTATY KALIGRAFII ŁACIŃSKIEJ
UNCJAŁA. MALOWANY INICJAŁ

prowadzi BARBARA WILIŃSKA

Zapraszam do wejścia na ścieżkę pielgrzymów pióra. Rysując swój znak, pozostawiając własny odcisk, czynimy pierwszy krok ku komunikacji pisemnej. Ale uprawianie kaligrafii to przede wszystkim radość i przyjemność powtarzania tego samego znaku, poszukiwania dla niego najpiękniejszej formy, doświadczania zmian tempa i rytmu, równowagi pustego i pełnego. W tym celu warto poznać podstawy i zasady rządzące kaligrafią. Ta wiedza i umiejętności pozwolą w dalszym etapie na posługiwanie się pięknym pismem o indywidualnych cechach i tworzenie własnych projektów.

Dobrym początkiem jest PISMO UNCJALNE, które pojawiło się we wczesnym średniowieczu - majestatyczne, szerokie i mocno zaokrąglone. Mamy do opanowania tylko jeden alfabet. Ma on wiele odmian i szerokie zastosowanie do dnia dzisiejszego.

Pracę warsztatową zaczniemy od wykładu i zaznajomienia się z narzędziami pisarskimi, w tym stalówką o ściętej końcówce, aby po szeregu ćwiczeń ręki poznać skalę i dukt uncjały, przejść do ćwiczenia rodzin liter, a potem do pisania słów i zdań. Na zakończenie warsztatów uczestnicy napiszą uncjałą wybrany tekst, ozdabiając go pierwszą literą malowaną gwaszami, wzorowaną na wybranym inicjale średniowiecznym.

Każdy uczestnik będzie pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej - dzięki nim osoba początkująca może łatwiej rozpocząć przygodę z pisaniem, unikając błędów. Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne, dowiedzą się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią, korzystając z dostępnych materiałów, narzędzi i wydawnictw.

Biegłość ręki, uzyskana w posługiwaniu się szeroko ściętym narzędziem podczas pracy nad uncjałą, to dobra podstawa do doświadczenia transferu umiejętności i opanowania następnych stylów pisma. Ćwiczenie pięknego pisma niesie ze sobą rozliczne pożytki. Rozwija koordynację wzrokowo- ruchową, wyobraźnię, kreatywność, kształtuje cierpliwość i umiejętność koncentracji, wyostrza wzrok… Daje też wiele satysfakcji osobie piszącej oraz umożliwia sprawianie radości innym. Zaprojektowanie i osobiste wykonanie zaproszeń, podziękowań, kartek okolicznościowych, przekazanie komuś w harmonijnej formie wyrazów szacunku i miłości - to tylko kilka przykładów wykorzystania umiejętności pięknego pisania.

Sztuka graficzna, jaką jest kaligrafia, wymaga pozostawania w stanie uważności i równowagi wewnętrznej, umożliwia twórcze wyrażania siebie, daje radość, sprzyja refleksji nad sobą i medytacji.
Zapewniam wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, warto mieć teczkę na swoje prace oraz zabrać ulubiony sprzęt kaligraficzny i do malowania, jeśli się taki posiada.

Zapraszam osoby początkujące oraz praktykujące już uncjałę.
Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych, obejmuje 14 godzin pracy.

BARBARA WILIŃSKA

z urodzenia – Poznanianka, z wykształcenia – gitarzystka i psycholog, z natury – pieśniarka. Ponad dwie dekady uczyła gry na gitarze, zajmując się jednocześnie poszukiwaniami w dziedzinie muzyki średniowiecznej i tradycyjnej – zarówno w ramach warsztatów, jak i wypraw do wiejskich śpiewaków. Od 2001 roku sama prowadzi warsztaty pieśni tradycyjnych i śpiewu naturalnego dla dzieci i dorosłych – w tym również stałe warsztaty w rodzinnym Poznaniu. Założycielka trzech zespołów wykonujących pieśni z tradycji słowiańskiej: Od Poznania, Charivari i Czarolija, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach w Polsce. Jako solistka – laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu w 2007 roku, 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, konkursu „Stara Tradycja” w 2012 roku. Śpiewaczka i multiinstrumentalistka (instrumenty strunowe, lira korbowa), zbiera pieśni średniowieczne i tradycyjne – świeckie, religijne, obrzędowe, liryczne, a także muzykę taneczną. Koncertuje w całej Polsce w programach solowych oraz z innymi muzykami (m.in. Jacek Mielcarek, Jacek Hałas). Współzałożycielka stowarzyszenia „Dom Tańca. Poznań”. Starszy kaligraf ze sporym gronem uczniów oraz indywidualną wystawą kaligrafii i miniatur na koncie. Współtwórczyni dwóch spektakli lalkowych „Gra o świętej Dorotce” oraz „W drodze do Santiago”.


INFORMACJE I ZGŁOSZENIA

Informacje i zapisy do 15 października 2012:

Barbara Zieleńska, zielenska@gmail.com, tel. 605 846 872 lub
Barbara Wilińska, www.barbarawilinska.com, bawilinska@gmail.com, Tel. 607 073 452

Galeria kaligrafii

inicjał
inicjał
...i więcej przykładów kaligrafii

Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional