Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Taniec

poprawianie ćwiczeniami wzroku

WOKÓŁ MITU
KORE I DEMETER

Warsztat tradycyjnych rytualnych tańców kobiecych

21 – 22 marca 2015
sobota, w godz. 11.00 – 17.00
niedziela, w godz. 10.30 – 15.30
Warszawa, Szkoła Żeńska im. Cecylii Plater-Zyberkówny, ul. Piękna 24/26

TRADYCYJNE TAŃCE KOBIET to tańce-opowieści o więzi kobiet, o ich wzajemnej miłości, o przyjaźni, sile i mądrości. Wartości te przetrwały i wyrażane są w słowach tradycyjnych pieśni, w krokach i w figurach tańców, w muzyce, w opowieściach. Kobiety z natury zawsze dążyły do bycia razem, do współtworzenia, do  - nazwanej przez jedną z moich uczestniczek - "razemności". Ta świadoma "razemność"  to nie tylko współdziałanie, współtworzenie, ale i wspieranie siebie, empatia, dzielnie się radą i doświadczeniem.

W trakcie warsztatu będziemy się uczyć tańców o  poszukiwaniu mądrości, doświadczenia i wiedzy u  Starszej, zaś energii, piękna, siły życiowej  u Młodszej. Poznamy tańce honorujące przekaz wiedzy, tradycji, rytuałów płynący w linii kobiecej. Ten przekaz - w przypadku mitu o Demeter i Persefonie,  nierozerwalnie łączy się z wiedzą związaną z najstarszym prawem wpisanym w koło życia: to, co się rodzi i wzrasta musi również umrzeć, zejść do podziemi.   We współczesnej historii mamy  przekazy honorujące wiedzę i tradycję przekazywaną jedynie w linii ojciec - syn bądź matka - syn.  O WIĘZI ŁĄCZĄCEJ MATKĘ Z CÓRKĄ historia milczy...Ale nie tradycyjne tańce i pieśni. Jeśli się wsłuchać w najstarsze przekazy - a teksty te  mają często zawoalowaną, z pozoru banalną treść - usłyszymy pieśń-mądrość naszych przodkiń, wyłowimy dawne treści między wierszami.

 

DAWNY OBRZĘD PRZEKAZU w linii MATKA – CÓRKA (SIOSTRA) zachował się głównie na wyspach greckich, ale również, jeszcze do niedawna ( do lat 40-tych XX w.) w obrzędowości Bułgarek czy Rosjanek. Jeden z nich to rytuał "KUMLENIA" ("siostrzeństwa") - czyli tworzenia na wiosnę  rytualnych więzi siostrzanych między dorastającymi dziewczynami.

W programie warsztatu:

 • · Nauka około 15 tradycyjnych tańców (głównie greckich) z odsłonięciem, a przynajmniej ich próbą, dawnego znaczenia, symboliki.
 • · Ważny element spotkania, czyli Rozmowy w Kręgu . Tematem wiodącym będzie relacja Matka - Córka - Siostra. Jakie  sam fakt żeńskiej płci u dziecka wpływa na relacje i kreowanie więzi miedzy kobietami (matka - córka) m. in. przez  sposób ich wychowania.....A przyczynkiem do refleksji niech będzie informacja, że jeszcze do niedawna kobiety w Grecji (XIX wiek) czy na Białorusi (I poł. XX w.) odpowiadając na pytanie "Ile mają dzieci ?", mówiły, ze mają np. troje dzieci i dwie dziewczynki (czyli - trzech chłopców jako "właściwe" dzieci i te niechciane - dziewczynki). Rozmowy w kręgu są dla mnie - tak jak tańczenie w kręgu - elementem łączącym wszystkie uczestniczki spotkania, podczas którego grupowa, zbiorowa mądrość, wiedza płynąca z doświadczenia każdej z uczestniczek,  jak i  radość i zachwyt nad życiem odsłaniają się w najpiękniejszej postaci. Bez rywalizacji, osądzania, przekonywania do jedynej "słusznej" racji.
  • ·Rytuały taneczne w uproszczonej formie, dostosowaną do możliwości uczestniczek:
  • Rytuał "kumlenia" czyli tworzenia więzi duchowo-emocjonalnej z drugą kobietą;
  • Rytuał przywracania właściwych relacji, harmonii w relacji matka-córka,( matka-siostra, siostra-siostra itd.);
  • Taniec - rytuał przekazania wiedzy, mądrości, przesłania w relacji matka- córka;
  • Rytuały taneczne - według potrzeby grupy (po przerwie obiadowej w sobotę)

 

Ostatnie godziny w drugim dniu warsztatu - to "warsztatowe" szlifowanie i powtarzanie tańców z całego warsztatu. 

IRENA KONACHOWICZ

IRENA KONACHOWICZ tancerka, nauczycielka tradycyjnych tańców– tancerka, nauczycielka tradycyjnych tańców  w kręgu i tańców korowodowych, badająca i odkrywająca symbolikę i rytualny charakter tradycyjnych tańców ludowych (w oparciu o studia i najnowsze odkrycia w zakresie  archeologii, historii, mitologii, lingwistyki, badań nad tańcem i jego funkcją, historii religii od paleolitu po współczesność), inicjatorka Tańczących Kręgów Kobiet.

INFORMACJE I ZAPISY:

Cena warsztatu: 240 zł, płatne na konto do 2 marca 2015.

ZGŁOSZENIA i OPŁATY przyjmujemy do 2 marca 2015
zielenska@gmail.com, www.muzykaduszy.pl, tel. 605 846 872
Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional