Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Taniec


taniec w renesansie

Renesansowe francuskie
TAŃCE DWORSKIE

8 – 9 lutego 2014
sobota, w godz. 11.00 – 17.30
niedziela, w godz. 10.00 – 16.00
Prywatna Szkoła Żeńska im. Cecylii Plater-Zyberkówny
ul. Piękna 24/26,
Warszawa

Odbywając wspólnie podróż w taneczny świat francuskiego renesansu poznamy historię europejskich form tanecznych, które stanowią źródła naszego baletu i tańca towarzyskiego. W trakcie warsztatów będziemy poznawać podstawowe formy renesansowych tańców dworskich zapisanych w traktacie ORCHESOGRAPHIE autorstwa Thoinot’a Arbeau, francuskiego pisarza, kompozytora i teoretyka tańca, wydanego w 1588 r. w Langres. Dzięki tej wspaniałej książce napisanej w formie dialogu między mistrzem tańca i jego uczniem dowiemy się jak tańczono na balach w szesnastowiecznych dworach i pałacach francuskich. W większości tańce te były inspirowane tańcami ludowymi z różnych regionów Francji (Bretania, Burgundia, Owernia, Prowansja itd.). Przetworzone na dworski styl służyły do wspólnej zabawy i rozrywki na uroczystościach dworskich.

W programie zaproponuję tańce bardzo zróżnicowane w charakterze, układzie i strukturze. Poznamy podstawowe kroki i figury pawany, Suity Branli) – tańców tańczonych w kole, ilustrujących życie codzienne szesnastowiecznej Francji, zawierających niezwykle ciekawe elementy rytmiczne, improwizacyjne i pantomimiczne.

W naszym repertuarze nie może zabraknąć gawota, skocznego tańca pochodzącego z regionów alpejskich oraz kuranta – reprezentacyjnego tańca dworskiego, którego historia sięga aż XIX wieku. Poznamy również podstawowe kroki gajardy, tańca popisowego, tańczonego solo, zawierającego elementy improwizacji. W naszym repertuarze proponuję również naukę jednego z polskich tańców z okresu Renesansu. W bogatym repertuarze tanecznym dworu Wawelskiego znajdujemy tańce inspirowane techniką i stylem francuskim. Są to utwory zawarte w Tabulaturze Jana z Lublina, o nazwach nawiązujących do kultury polskiej, jak np. „Dobry taniec Polski”, „Zakłółam się tarnem”, „Rex”.

Mam nadzieję, że nasze zajęcia będą nie tylko dobrą zabawą w stylu dworskim, ale także źródłem poznania kultury i historii tańca w Europie.

Zapraszam, Romana Agnel


Romana Agnel

,

Romana Agnel, tancerka, choreograf, pedagog tańca, historyk sztuki. Założycielka oraz dyrektor naczelny i artystyczny jedynego w Polsce Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” (dawniej „Ardente Sole”) Miejskiej Instytucji Kultury w Krakowie. Jest absolwentką Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej). Ukończyła historię sztuki na Paryskim Uniwersytecie Sorbony. We Francji poznała tańce różnych narodów, a także zdobyła specjalizacje w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych („Le Ballet Légendaire d'Ile de France”, „Le Bal Paré”, VII Konserwatorium w Paryżu, „Thěâtre Baroque de France”). Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się u Smt. M. K. Saroja w Madrasie.

Romana Agnel przygotowywała choreografię i ruch sceniczny prezentowanych w wielu teatrach (m. in. w Teatrze im. J. Słowackiego, Teatr STU, w Teatrze GROTESKA w Krakowie, w Teatrze im. K. Dejmka w Łodzi) oraz w Operach i w Teatrach Muzycznych (m. in. w Theatre Atelier Lyrique w Tourcoimg, Teatr Chaps Elysées w Paryżu, Tatrze i Konserwatorium w Berlin w USA, Concertgebouw w Amsterdamie, Operze Margrabiów w Bayreuth, Niemcy, w Teatrze POD PALMOVKOU w Pradze, w Warszawskiej Operze kameralnej, w Operze Krakowskiej).
Cena warsztatu: 240 zł płatne do 15 stycznia 2014 na konto:
Citibank Handlowy
87 1030 0019 0109 8518 0170 3237 (koniecznie z adnotacją „tańce dworskie”)

dla: Barbara Zieleńska, ul. Baleya 4 m. 58, 02-132 Warszawa
Uwaga: po 31 stycznia 2014 nie zwracamy wpłat.
(w ramach opłaty za warsztat uczestnicy otrzymają płytę z melodiami do tańca, ok. 2 – 3 tygodnie po warsztacie zmontowaną płytę z zapisem wideo tańców oraz zaświadczenie o uczestnictwie w warsztacie, przydatne tym, którzy chcą wziąć udział w kursie instruktorskim Tańców w Kręgu).

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA
do 15 stycznia 2014
Barbara Zieleńska
zielenska@gmail.com
605 846 872Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional