Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Głos - Pieśni naszych przodków


Pieśni naszych przodków to tytuł warsztatu pieśni ukraińskich, które poprowadzi wspaniała Marjana Sadowska. Jest śpiewaczką ukraińską i aktorką.

Marjana Sadowska od ponad dziesięciu lat podróżuje po Ukrainie, ucząc się od tradycyjnych muzyków archaicznych pieśni i rytuałów. Jej praca warsztatowa opiera się na muzycznych tradycjach Europy Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem śpiewu tzw. "białym głosem" (użycie otwartego gardła). Wychodzi z założenia, że uczenie się pieśni nie jest zapamiętywaniem melodii ani odnajdywaniem odpowiedniego dźwięku. Dla niej jest to akt kreacji - tworzenie pieśni żywej. Bazując na własnym doświadczeniu pracy z Teatrem "Gardzienice" rozwinęła system ćwiczeń pomagający uczestnikom odkryć związek między ruchem a śpiewem, gestem a dźwiękiem, rytmem i oddechem. Żeby przybliżyć uczestnikom warsztatów właściwą każdej pieśni ekspresję zaznajamia ich ze szczegółami rytuałów i codziennego życia społeczności tradycyjnej, z której dana pieśń pochodzi. Marjana przywołuje pamięć zbiorową przodków ucząc pieśni weselnych, wołań, kołysanek, ballad i uzdrawiających inkantacji. Marjana Sadowska pracuje nad odnalezieniem w melodiach ukraińskich tego, co najbardziej poruszające i znaczące dla współczesnego ucha.

By umożliwić uczestnikom rozśpiewanie, każdy dzień warsztatu rozpoczyna się przeróżnymi ćwiczeniami emisyjnymi, bazującymi na technice śpiewu białego.

"Nie śpiewam pieśni, które znalazłam w książkach. Każda pieśń, którą śpiewam, została mi ofiarowana przez konkretną kobietę, którą spotkałam. Słyszałam historię każdej z tych pieśni. Nauczyłam się w jaki sposób je śpiewać i kiedy. Zrozumiałam, że pieśń może być drogą, mapą, która prowadzi cię przez życie."

Marjana Sadowska

Marjana Sadowska

MARJANA SADOWSKA jest pieśniarką, aktorką, muzykiem, kompozytorką. Przyjechała do Polski ze Lwowa. Mieszka w Kolonii. Jej warsztat zawodowy został ukształtowany podczas pracy w Teatrze "Gardzienice". Brała udział w następujących przedstawieniach Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice": "Żywot Protopopa Awwakuma", "Carmina Burana", "Metamorfozy", "Kosmos Gardzienic".

W roku 1997 otrzymała nagrodę pisma "Dialog" dla najlepszej aktorki. Od 1999 roku pracuje indywidualnie. Wiele podróżuje ze swoimi przedstawieniami i koncertami: m.in. na Ukrainę, do USA (Nowy Jork) i do Niemiec.

Jest współzałożycielem artystycznej grupy Evoe Performing Artists.

Zobacz galerię zdjęć z zajęć>>>


Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional