Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Taniec

Tańce Bułgaria
bułgarskie tańce Bułgaria taniec

WARSZTAT TAŃCÓW BUŁGARSKICH

Prowadzi: Katarzyna Witek z zespołu tańców i pieśni bałkańskich „IGLIKA”

16 - 17 października 2010
sobota i niedziela, w godz. 10.30 – 17.00
Warszawa

Zapraszamy na warsztat tańców bułgarskich, który poprowadzi tancerka i znawczyni folkloru bułgarskiego, KATARZYNA WITEK z zespołu tańców i pieśni bałkańskich „IGLIKA”.
Tańczenie z Kasią jest ogromną przyjemnością, bo poza profesjonalizmem cechują ją zaangażowanie i radość ze wspólnego tańca. Uczy skomplikowanych rytmów bałkańskich w bardzo przystępny sposób.

W programie warsztatu znajdą się tańce korowodowe z różnych regionów Bułgarii, z Macedonii, Serbii i Rumunii, w tym także tańce obrzędowe. Każdy może wziąć w tym spotkaniu udział, ponieważ zaproponujemy zarówno tańce szybkie, jak w wolniejszych tempach.

O tańcach bułgarskich

Najbardziej charakterystyczną i rozpowszechnioną formą taneczną w Bułgarii jest horo, co w języku greckim oznacza korowód utworzony przez trzymających się za ręce tancerzy. Swój pierwowzór bierze z prymitywnego tańca o charakterze magiczno-obrzędowym, który był wykonywany po obwodzie koła. Bułgarskie chora wyrażają radość życia, są źródłem energii, ale równocześnie poprzez swój masowy charakter nadają tańcom cechę jednoczenia grupy, w celu wspólnego przeżywania emocji.
Tańce bułgarskie, w których od wielu wieków krzyżowały się różne wpływy, tworzą fascynującą i jedyną w swoim rodzaju mieszankę rytmów, klimatów muzycznych oraz figur tanecznych. 
W ramach naszego warsztatu uczestnicy zapoznają się z korowodowymi tańcami z różnych regionów Bułgarii.
Nauczymy się zarówno prostych tańców w rytmach parzystych (np. prawo horo) jak i trudniejszych tańców w typowych dla Bałkanów rytmach (np. w rytmach 11/16, 7/16). Ta różnorodność tańców i melodii pozwoli każdemu uczestnikowi warsztatów na odkrycie swojego ulubionego rytmu tańca.

 

W programie warsztatu:

  • rozgrzewka;
  • praca nad koordynacją ruchu rąk i nóg;
  • odzwierciedlanie ciałem charakterystycznych rytmów bułgarskich tańców ludowych;
  • korowody taneczne w rytmach parzystych i nieparzystych;
  • taniec z rekwizytem (apaszki, paski).

Na zajęcia potrzebne będzie:

  • wygodny, nie krępujący ruchów strój;
  • miękkie obuwie;
  • paski oraz chusteczki/apaszki dla kobiet.
 

KATARZYNA WITEK

Katarzyna Witek

Absolwentka filologii bułgarskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, instruktorka-choreograf tańców ludowych polskich i bałkańskich. Z tańcem i folklorem związana jest od ponad  20 lat. Jej nauczyciele to Ivan Donkov, Avdul Murtezi, Veli Spasova, Nikołaj Kuzmanov. Stypendystka Ministerstwa Edukacji Narodowej na Uniwersytecie im. Św. Klimenta Ochrydzkiego w Sofii, zbieranie materiałów do pracy magisterskiej pt. „Nazewnictwo bułgarskich tańców ludowych”. Współpraca z Aną Sztyrbanovą i Aną Ilievą – wybitnymi naukowcami BAN oraz z Evgenią Granczarovą – folklorystą i choreografem.

W 2001 r. założyła Zespół Tańców Bałkańskich IGLIKA, którego jest kierownikiem i choreografem, a od 2004 roku pracuje jako nauczycielka wychowania pozaszkolnego w Zespole "Małe Słowianki" w Krakowie. Prowadzi warsztaty taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, potańcówki folkowe oraz koncerty promujące kulturę bułgarską w Polsce, a w wolnych chwilach zwiedza prawosławne monastyry Półwyspu Bałkańskiego.

Uczestnicy otrzymają płytę z nagraną muzyką do wszystkich tańców oraz zaświadczenie o uczestnictwie w warsztacie w warsztacie. Warsztat zaliczamy osobom chcącym ukończyć kurs instruktorski Tańców w Kręgu.

 

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA do 1 października 2010

Barbara Zieleńska,
zielenska@gmail.com ,
Tel.   605 846 872Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional