Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Głos - Pieśni Wielkopolski

śpiewy wielkopolskie warsztat głosowy

NA KOZIOŁKA TRZEBA DAĆ
PIEŚNI Z WIELKOPOLSKI

warsztat głosowy

19 i 20 lipca 2008

w godz. 10.00 - 17.30

Warszawa, Centrum „Łowicka” ul. Łowicka 21

Prowadzenie: Barbara Wilińska

Nasz głos mamy stale przy sobie i nie musimy znać żadnej pieśni, aby śpiewać. Rodzimy się z doskonałą zdolnością oddychania i używania głosu. Z różnych powodów nie wykorzystujemy tego potencjału, w końcu zniechęcamy się, rezygnujemy ze śpiewania, albo, przeciwnie, nie dbamy o nasz głos, nadmiernie go wysilamy i przestaje nam on służyć tak, jakbyśmy tego chcieli.. Możemy jednak zmienić swoje przyzwyczajenia poprzez otwarcie się na nowe doświadczenia, coraz większą świadomość siebie i powtarzanie tych doświadczeń, które są łatwe i przyjemne. Każdy człowiek może śpiewać, jeżeli tego chce. Próbując, eksperymentując i ćwicząc rozpoczyna proces poszukiwania swojego sposobu śpiewania, swojej ekspresji, swojej "ścieżki głosu". To nie zawsze jest łatwe i wymaga odwagi, ale jest warte wysiłku.

Warsztat przeznaczony jest dla osób pragnących wzbogacić swoje doświadczenia związane z oddychaniem i używaniem głosu, rozwinąć umiejętność śpiewania i krzyku oraz doświadczyć, że wbrew własnym przekonaniom można śpiewać, jeśli się tego chce. Do uczestnictwa w nim zapraszamy zarówno osoby już śpiewające, zaprzyjaźnione ze swoim głosem, jak i osoby dopiero rozpoczynające przygodę oswajania własnego głosu i uwalniania wielkiego potencjału, jaki się za nim kryje. Proponuję uczestnikom warsztatów wejście w spokojny proces samoobserwacji i doświadczania sygnałów płynących z własnego ciała podczas serii ćwiczeń oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych, ćwiczenia rytmiczne z uruchomieniem całego ciała, próby bezpiecznego wydobycia głośnych dźwięków i śpiewu białym głosem, proste improwizacje oraz zabawy ruchowo-głosowe. Będzie okazja do wzajemnego słuchania się, rozpuszczania emocjonalnych bloków i ograniczeń związanych z używaniem głosu, poznania ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie, czerpania przyjemności ze wspólnego śpiewania pełnym głosem.

Zaśpiewamy też pieśni. Będą to tradycyjne, jednogłosowe pieśni z mojej rodzimej WIELKOPOLSKI. Ich szczególny charakter na tle pieśni innych regionów przejawia się poprzez: szybkie tempa, szeroki ambitus, ruchliwość melodii i bogactwo ozdobników, dużą wariantowość, nieregularność i swobodę akcentów, manierę wykonawczą "tempo rubato" oraz lokalną gwarę. Ich melodie powstawały pod silnym wpływem dud, kozła lub skrzypiec. Dla porównania oraz dla przyjemności śpiewania wielogłosowego spróbujemy też nauczyć się pieśni z wybranej tradycji słowiańskiej (serbskiej lub rosyjskiej).


barbara wilińskaBarbara Wilińska, pasjonatka śpiewu, pracy edukacyjnej i wspomagania rozwoju dzieci i dorosłych. Śpiewa polskie pieśni ludowe poznane podczas wypraw na Kurpie, Lubelszczyznę i w Wielkopolsce oraz pieśni innych tradycji słowiańskich. Improwizuje głosem. Od 7 lat prowadzi warsztaty głosowe oraz stałe, regularne warsztaty pieśni tradycyjnych w Poznaniu. Uczy gry na gitarze klasycznej. Koncertuje śpiewając i grając na lirze korbowej, gitarze lutniowej i innych instrumentach strunowych solo i z zespołami. Studiowała psychologię.


Prosimy o zabranie wygodnego ubrania i obuwia oraz wody do picia. Przydadzą się przybory do notowania, dyktafon, karimata.

INFORMACJE I ZAPISY do 21 kwietnia 2008: Barbara Zieleńska,
kontakt
605 846 872
Osoby, które nie są pewne czy mogą wziąć udział w warsztacie, bo np. nigdy nie śpiewały lub zainteresowane szczegółowym programem warsztatu mogą dzwonić do prowadzącej:
Barbara Wilińska,
bwilinska@wp.pl
tel. 607 073 452Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional