Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Głos Archaiczne pieśni Ukrainy

śpiewacy z Ukrainy

TRADYCYJNE PIEŚNI UKRAINY

warsztat pieśni ludowych
prowadzi TATIANA SOPIŁKA

 

Zapraszamy do udziału w warsztacie tradycyjnych pieśni ukraińskich – tym razem będziemy uczyć się pieśni związanych z okresem Bożego Narodzenia, kolęd oraz pieśni życzących.

O śpiewie ukraińskim

Tradycyjny śpiew ukraiński urzeka bogactwem harmonii, pięknymi melodiami i bogatą ornamentyką. Muzyka ta jest bardzo stara, niekiedy kilkusetletnia, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niesie w sobie nie tylko zachwycające efekty artystyczne (niepojęte jest, jak tak cudowne frazy powstały w wyobraźni anonimowych niepiśmiennych twórców), ale oddaje też charakter życia społeczności tradycyjnej (głównie wiejskiej): jej pojmowanie czasu, przestrzeni, miłości, śmierci, Boga...

To, co chcemy zaproponować, to spotkanie z muzyką archaiczną, średniowieczną i późniejszą: ludową (tradycyjną) oraz cerkiewną.

TATIANA SOPIŁKATATIANA SOPIŁKA jest etnomuzykologiem, absolwentką Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, członkiem powstałego w 1979 roku ukraińskiego zespołu „Drewo”, skupiającego pokolenia wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej. Od kilkunastu lat jeździ po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni. Tatiana Sopiłka specjalizuje się w folklorze Ukrainy wschodniej (okolice Połtawy). To miejsce słynie z rozbudowanych pieśni lirycznych. Należą one do najpiękniejszych utworów w repertuarze „Drewa”.

INFORMACJE I ZAPISY NA WARSZTAT:

Barbara Zieleńska,
barbara@muzykaduszy.pl
tel. 605 846 872

Cena warsztatu: 170 zł, płatne do 30 listopada 2010 na konto:
Citibank Handlowy
87 1030 0019 0109 8518 0170 3237
(koniecznie z adnotacją „Ukraina”)Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional