Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Taniec

Serbrskie tańce

TAŃCE I PIEŚNI SERBSKIE

26 – 27 marca 2011

Prowadzenie: Darko Bugarić
 

Serbski folklor podlega silnym podziałom regionalnym, każda część kraju ma swoją własną specyfikę widoczną zarówno w muzyce, jak i w tańcu. Niezmiennie jednak jego podstawą jest kolo, taniec wykonywany zbiorowo, najczęściej w oparciu o rytmy nieparzyste. Najbardziej popularne jest vlaszko kolo, szumadijsko kolo czy też nietypowe czarnogórskie nemo (nieme) kolo wykonywane bez akompaniamentu muzyki. Każdy region ma swoją tradycję, poszczególne tańce, pomimo pozornego podobieństwa, potrafią się od siebie bardzo różnić. Kolo towarzyszy Serbom przy wszelkich okazjach - prawie zawsze, gdy pojawia się muzyka grana na żywo. Jest to więc tradycja będąca elementem kultury życia codziennego i, co ważne, cieszy się dużą popularnością wśród ludzi młodych.

W programie warsztatu poza tańcami znajdzie się kilka pieśni serbskich przygotowanych dla uczestników przez prowadzącego – to gratka dla tych osób, które lubią łączyć taniec ze śpiewaniem pieśni.


DARKO BUGARIĆ

ma 29 lat. Urodził się w centralnej Serbii, w Kraljewie. W Polsce mieszka od 2 lat. Większość życia upłynęła mu pod znakiem szeroko rozumianego folkloru, przez 18 lat był członkiem zespołu folklorystycznego - najpierw jako tancerz, później zaś w sekcji muzycznej i wokalnej.

Uczestnicy otrzymają płytę z nagraną muzyką do wszystkich tańców oraz zaświadczenie o uczestnictwie w warsztacie w warsztacie. Warsztat zaliczamy osobom chcącym ukończyć kurs instruktorski Tańców w Kręgu.

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA do 1 października 2010

Barbara Zieleńska,
zielenska@gmail.com ,
Tel.   605 846 872Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional