Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Kaligrafia

nauka pisania kaligraficznego

OGRODY KALIGRAFII

PISMO ŁACIŃSKIE

WARSZTATY KALIGRAFII ŁACIŃSKIEJ
UNCJAŁA. MALOWANY INICJAŁ.

prowadzi BARBARA WILIŃSKA
13 kwietnia 2013 (sobota), w godz. 11.00 – 18.00 (z przerwą)
14 kwietnia 2013 (niedziela) w godz. 10.00 – 14.00
Warszawa, Pracownia „Alchemicus” ul. Dobra 14/16

Słowo KALIGRAFIA kojarzy się z pięknymi, ale tajemniczymi dla Europejczyka znakami kaligrafii chińskiej czy japońskiej. Zapomnieliśmy, że mamy własną - zdumiewającej urody - tradycję dobrze zrozumiałych dla nas znaków pisma europejskiego, przechowaną w starych manuskryptach i kontynuowaną do dzisiejszych czasów we współczesnych skryptoriach.

Zapraszam do posmakowania znanej nam na co dzień czynności pisania w nieco innym kontekście. Spróbujemy w skupieniu, wolniej, z większą uwagą. Patrząc powierzchownie, będziemy tylko stawiać kreski, pisać litery, łączyć je w wyrazy i zdania, niosące swój przekaz – czyli zgłębiać podstawy i zasady rządzące sztuką pięknego pisania…

Patrząc i odczuwając głębiej, doświadczymy przyjemności i radości płynącej z powtarzania tego samego znaku, poszukiwania dla niego najpiękniejszej formy, doświadczania zmian tempa i rytmu, równowagi pustego i pełnego. Będziemy uważnie patrzeć na przedmiot naszych działań i zadawać pytania: co widzę? Jak to zrobić? Będziemy obserwować siebie. Zwrócimy uwagę na oddychanie, na przypływy i odpływy. Wprowadzimy porządek do sposobu naszego poruszania się, a zatem do naszego myślenia. Poczujemy, jak nasz stan wewnętrzny wpływa na to, co zewnętrzne i jak to, co zewnętrzne - kształtuje nas. Poczujemy, że dyscyplina w zgłębianiu prawidłowości wybranej dziedziny sztuki, przemyślana praktyka i cierpliwość w ćwiczeniu nawyków może obdarować nas przestrzenią i wolnością – w tym przestrzenią dla własnej twórczości.

Otworzymy drzwi do własnych, wewnętrznych ogrodów, pielęgnując je, przechadzając się po nich, radując się przebywaniem z samym sobą, zapraszając bliskich…. Do ogrodów, których istnienia mogliśmy nawet nie podejrzewać….

Każdy uczestnik będzie pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej - dzięki nim osoba początkująca może łatwiej rozpocząć przygodę z kaligrafią, unikając błędów. Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne (wzory pisma), dowiedzą się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią, korzystając z dostępnych materiałów, narzędzi i wydawnictw.

Wiedza i umiejętności przyswojone na ścieżce koncentracji i wytrwałych ćwiczeń pozwolą w dalszym etapie na posługiwanie się pięknym pismem o indywidualnych cechach i tworzenie własnych projektów.

Ćwiczenie pięknego pisma niesie ze sobą rozliczne pożytki. Rozwija koordynację wzrokowo- ruchową, wyobraźnię, kreatywność, kształtuje cierpliwość i umiejętność koncentracji, wyostrza wzrok… Daje też wiele satysfakcji osobie piszącej oraz umożliwia sprawianie radości innym. Zaprojektowanie i osobiste wykonanie zaproszeń, podziękowań, kartek okolicznościowych, przekazanie komuś w harmonijnej formie wyrazów szacunku i miłości - to tylko kilka przykładów wykorzystania umiejętności pięknego pisania.

Zapewniam wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, warto mieć teczkę na swoje prace oraz zabrać ulubiony sprzęt kaligraficzny i do malowania, jeśli się taki posiada. Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych, obejmuje 11 godzin pracy.

BARBARA WILIŃSKA

z urodzenia – Poznanianka, z wykształcenia – gitarzystka i psycholog, z natury – pieśniarka. Od wielu lat zajmuje się kaligrafia łacińską. Ma spore grono uczniów oraz wystawę kaligrafii i miniatur na koncie. Ponad dwie dekady uczyła gry na gitarze, zajmując się jednocześnie poszukiwaniami w dziedzinie muzyki średniowiecznej i tradycyjnej – zarówno w ramach warsztatów, jak i wypraw do wiejskich śpiewaków. Od 2001 roku sama prowadzi warsztaty pieśni tradycyjnych i śpiewu naturalnego dla dzieci i dorosłych – w tym również stałe warsztaty w rodzinnym Poznaniu. Założycielka trzech zespołów wykonujących pieśni z tradycji słowiańskiej: Od Poznania, Charivari i Czarolija, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach w Polsce. Jako solistka – laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu w 2007 roku, 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, konkursu „Stara Tradycja” w 2012 roku. Śpiewaczka i multiinstrumentalistka (instrumenty strunowe, lira korbowa), zbiera pieśni średniowieczne i tradycyjne – świeckie, religijne, obrzędowe, liryczne, a także muzykę taneczną. Koncertuje w całej Polsce w programach solowych oraz z innymi muzykami (m.in. Jacek Mielcarek, Jacek Hałas). Współzałożycielka stowarzyszenia „Dom Tańca. Poznań”. Współtwórczyni dwóch spektakli lalkowych „Gra o świętej Dorotce” oraz „W drodze do Santiago”. Współtwórczyni spektaklu „Kubek do nalewania snów”. Autorka muzyki do filmu „Przemiany”.


INFORMACJE I ZGŁOSZENIA

Informacje, zapisy i opłaty przyjmujemy do 29 marca 2013::

Barbara Zieleńska, zielenska@gmail.com, tel. 605 846 872 lub
Barbara Wilińska, www.barbarawilinska.com, bawilinska@gmail.com, Tel. 607 073 452

Galeria kaligrafii

inicjał
inicjał
...i więcej przykładów kaligrafii

Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional