Zapraszam do wejścia na ścieżkę pielgrzymów pióra. Rysując swój znak, pozostawiając własny odcisk, czynimy pierwszy krok ku komunikacji pisemnej. Ale uprawianie kaligrafii to przede wszystkim radość i przyjemność powtarzania tego samego znaku, poszukiwania dla niego najpiękniejszej formy, doświadczania zmian tempa i rytmu, równowagi pustego i pełnego. W tym celu warto poznać podstawy i zasady rządzące kaligrafią. Ta wiedza i umiejętności pozwolą w dalszym etapie na posługiwanie się pięknym pismem o indywidualnych cechach i tworzenie własnych projektów.
Dobrym początkiem jest PISMO UNCJALNE, które pojawiło się we wczesnym średniowieczu - majestatyczne, szerokie i mocno zaokrąglone. Mamy do opanowania tylko jeden alfabet. Ma on wiele odmian i szerokie zastosowanie do dnia dzisiejszego.
Pracę warsztatową zaczniemy od wykładu i zaznajomienia się z narzędziami pisarskimi, w tym stalówką o ściętej końcówce, aby po szeregu ćwiczeń ręki poznać skalę i dukt uncjały, przejść do ćwiczenia rodzin liter, a potem do pisania słów i zdań. Na zakończenie warsztatów uczestnicy napiszą uncjałą wybrany tekst, ozdabiając go pierwszą literą malowaną gwaszami, wzorowaną na wybranym inicjale średniowiecznym.
Każdy uczestnik będzie pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej - dzięki nim osoba początkująca może łatwiej rozpocząć przygodę z pisaniem, unikając błędów. Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne, dowiedzą się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią, korzystając z dostępnych materiałów, narzędzi i wydawnictw.
Biegłość ręki, uzyskana w posługiwaniu się szeroko ściętym narzędziem podczas pracy nad uncjałą, to dobra podstawa do doświadczenia transferu umiejętności i opanowania następnych stylów pisma. Ćwiczenie pięknego pisma niesie ze sobą rozliczne pożytki. Rozwija koordynację wzrokowo- ruchową, wyobraźnię, kreatywność, kształtuje cierpliwość i umiejętność koncentracji, wyostrza wzrok… Daje też wiele satysfakcji osobie piszącej oraz umożliwia sprawianie radości innym. Zaprojektowanie i osobiste wykonanie zaproszeń, podziękowań, kartek okolicznościowych, przekazanie komuś w harmonijnej formie wyrazów szacunku i miłości - to tylko kilka przykładów wykorzystania umiejętności pięknego pisania.
Sztuka graficzna, jaką jest kaligrafia, wymaga pozostawania w stanie uważności i równowagi wewnętrznej, umożliwia twórcze wyrażania siebie, daje radość, sprzyja refleksji nad sobą i medytacji.
Zapewniam wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, warto mieć teczkę na swoje prace oraz zabrać ulubiony sprzęt kaligraficzny i do malowania, jeśli się taki posiada.
Zapraszam osoby początkujące oraz praktykujące już uncjałę.
Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych, obejmuje 14 godzin pracy.
z urodzenia – Poznanianka, z wykształcenia – gitarzystka i psycholog, z natury – pieśniarka. Ponad dwie dekady uczyła gry na gitarze, zajmując się jednocześnie poszukiwaniami w dziedzinie muzyki średniowiecznej i tradycyjnej – zarówno w ramach warsztatów, jak i wypraw do wiejskich śpiewaków. Od 2001 roku sama prowadzi warsztaty pieśni tradycyjnych i śpiewu naturalnego dla dzieci i dorosłych – w tym również stałe warsztaty w rodzinnym Poznaniu. Założycielka trzech zespołów wykonujących pieśni z tradycji słowiańskiej: Od Poznania, Charivari i Czarolija, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach w Polsce. Jako solistka – laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu w 2007 roku, 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, konkursu „Stara Tradycja” w 2012 roku. Śpiewaczka i multiinstrumentalistka (instrumenty strunowe, lira korbowa), zbiera pieśni średniowieczne i tradycyjne – świeckie, religijne, obrzędowe, liryczne, a także muzykę taneczną. Koncertuje w całej Polsce w programach solowych oraz z innymi muzykami (m.in. Jacek Mielcarek, Jacek Hałas). Współzałożycielka stowarzyszenia „Dom Tańca. Poznań”. Starszy kaligraf ze sporym gronem uczniów oraz indywidualną wystawą kaligrafii i miniatur na koncie. Współtwórczyni dwóch spektakli lalkowych „Gra o świętej Dorotce” oraz „W drodze do Santiago”.
Barbara Zieleńska, zielenska@gmail.com, tel. 605 846 872 lub
Barbara Wilińska, www.barbarawilinska.com, bawilinska@gmail.com, Tel. 607 073 452