Muzyka Duszy stowarzyszenie pracy twórczej Barbara Zieleńska

Taniec


taniec polski warsztaty

Mazurkowe ABC

warsztaty polskich tańców tradycyjnych przy muzyce na żywo
Prowadzenie warsztat (taniec): Piotr Zgorzelski, akompaniament: Piotr Piszczatowski

9 – 10 marca 2013
sobota, w godz. 11.00 – 18.00,
niedziela, w godz. 10.30 – 16.00
Warszawa

Warszawa – informacja o miejscu podamy do końca lutego


Pragnę serdecznie zaprosić na prowadzone przeze mnie warsztaty mazurkowe, czyli polskie tańce tradycyjne na trzy.


Powszechne niegdyś znane w Polsce, zostały prawie całkowicie zapomniane. Dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci. Pojawiają się coraz częściej w przedszkolach, szkołach, a zwłaszcza na potańcówkach, których coraz więcej w dużych miastach i na wsi. Jednak powrót do nich nie jest najprostszy. Oprócz zaniku znajomości podstawowych kroków zmieniły się także nawyki ciała w tańcu, ekspresja tańczących i zubożały relacje pomiędzy nimi. A jest to sfera ogromnych możliwości. Poznanie kroków oraz prostych zasad obowiązujących w tych tańcach, pozwalają tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych. Zatem celem naszego spotkania będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych i elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach, jeśli się uda to i w czterech), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. Uczestnicy nauczą się tańczyć w stopniu podstawowym m.in. Chodzonego, Kujawiaka, Mazurka/Oberka, Walczyka oraz kilka tańców układowych i zabaw tanecznych opartych o w/w tańce.

Zajęcia te mogą pomóc w przełamaniu lęku i tremy przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub grupie, będąc z nim w bezpośrednim kontakcie. Warsztaty te wyrobią w Was poczucie rytmu, sprawność słuchania i poruszania się przy muzyce, pomogą w uzyskaniu płynności i lekkości tańczenia oraz w koordynacji przestrzennej zwłaszcza tak ważnej podczas szybkiego wirowania – w końcu taniec ma być dla nas przyjemnością, a nie tylko ciężką pracą opłaconą sińcami i zadrapaniami. Mają one również pokazać Wam, że świat polskiej tradycji tanecznej, dawnych muzykantów, granych przez nich tańców jest piękny, godny lepszego poznania i dzielenia się z innymi. Że jest to świat indywidualnej improwizacji, inwencji, artystycznego wyżycia się, współzawodnictwa i współuczestnictwa, że jest to świat inny niż ten, który przez lata był nam oficjalnie przedstawiany. Chciałbym żebyście zobaczyli, że polskie tańce mają wszelkie podstawy do tego by być atrakcją i miłą rozrywką, podczas wspólnych zabaw czy spotkań towarzyskich.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną nauczyć się tańczyć „po wiejsku”, czyli po prostu naturalnie a także dla tych, którzy chcą po prostu spotkać się z innymi, zaprzyjaźnić się i miło spędzić czas wolny. Warsztaty można potraktować też jak zajęcia aerobiku, dzięki którym można pozbyć się zbędnych kalorii. Warto, zatem wziąć ze sobą na zmianę drugi podkoszulek, gdyż czasami pot leje się strumieniami. Można tańczyć boso, choć uważam, że lepsze będą buty na płaskiej podeszwie - u pań pantofelki na niewysokim obcasie, a u panów zwykłe wygodne buty, najlepiej ze skórzaną podeszwą.

Tańczyć będziecie do świetnej muzyki w wykonaniu Piotra Piszczatowskiego akompaniującego mi podczas warsztatów na akordeonie. Będziemy korzystali z repertuaru tanecznego z takich regionów jak: Mazowsze, Kurpie, Kujawy, Radomskie, Sieradzkie czy Wielkopolska. Będą one dobrym przygotowaniem do wszystkich tegorocznych, wiosennych, letnich i jesienno zimowych imprez i zabaw, organizowanych coraz liczniej w całej Polsce.
Do zobaczenia, Piotr Zgorzelski

PIOTR ZGORZELSKI

Z wykształcenia Etnolog (UW), z zamiłowania tancerz i muzyk, związany na stałe z kapelą "Janusz Prusinowski Trio", z którą realizuje liczne koncerty, projekty edukacyjne oraz warsztaty w Polsce, Europie, Azji i Ameryce Pn. (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku oraz w Chicago Symphony Centre).
Od blisko 20 lat prowadzi autorskie warsztaty polskich tańców tradycyjnych pochodzących m.in. z Mazowsza, Radomskiego, Wielkopolski, Warszawy – tańce miejskie. Uczył się bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy, mistrzów starszego pokolenia, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.
Współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Tańca” i jego kilkuletni prezes. Autor i organizator cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, m.in.: „Rzuć blagę i chodź potańczyć na Pragę”, „Korzenie”, „Tabor Domu Tańca ”w Chlewiskach. Inicjator i autor projektu „Dechy”, przywracającego Warszawie letnie potańcówki na świeżym powietrzu. Jako aktor współpracował z warszawskim Teatrem Scena Lubelska 30/32 w przedstawieniach „Kaleva”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka – królowa przedmieścia” oraz z Teatrem Polskim z Warszawy. Obecnie grywa w Teatrze Narodowym w spektaklu „Umowa czyli łajdak ukarany. Jest pięciokrotnym stypendystą MKiDN w dziedzinie tańca i animacji. W 2008 roku powołał do życia Fundację Czas Tradycji, której jest prezesem. Żonaty, ojciec 4 córek;

Piotr Piszczatowski

Gra na instrumentach perkusyjnych i akordeonie. Zawzięty tancerz-potrafiący poprowadzić zabawę i tańce weselne. Amatorsko dokumentuje ludową muzykę świecką i religijną. Miejsca szczególnie mu bliskie to Rzeszowskie, Mazowsze, Kurpie, Suwalszczyzna, Białoruś. Prowadził zajęcia z dziećmi i młodzieżą min. w ramach programu edukacyjnych „Janko Muzykant” i „Mazurek Reaktywacja” Pracował jako socjoterapeuta w towarzystwie „Kuźnia” na warszawskiej Pradze. W latach 1996-2007 – był aktorem w Studium Teatralnym, a także współautorem muzyki - w spektaklach: „Miasto”, „Człowiek”, „Parsifal”, „Hamlet”. Jako aktor i reżyser współpracuje z teatrzykiem „Słuchaj Uchem”. Grał z Kapelą Domu Tańca, Kapelą Brodów, Adamem Strugiem, Aleksandrem Łosiem. Współtwórca Stowarzyszenia „Dom Tańca” i festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Z wykształcenia socjolog. Żonaty, ojciec 3 dzieci.

INFORMACJE, ZGŁOSZENIA I OPŁATY
do 28 lutego 2013:
Barbara Zieleńska
zielenska@gmail.com
605 846 872



Ośrodek Pracy Twórczej Muzyka Duszy

Stowarzyszenie Paracy Twórczej - Muzyka Duszy grafik O sitemap:html     xml

Valid XHTML 1.0 Transitional