TEKSTURA GOTYCKA I MALOWANIE INICJAŁU
11 - 12 listopada 2011
piątek (dzień wolny od pracy),
w godz. 10.00 – 18.00 z przerwą
sobota, w godz. 10.00 – 15.00 z przerwą
WARSZAWA
(o miejscu spotkania poinformujemy w późniejszym terminie)
Tradycja to dziedzictwo przeszłości przekazywane z pokolenia na pokolenie. To równocześnie przyswajanie tej części dziedzictwa, która z różnych powodów jest dla współczesnych odbiorców interesująca, ważna i inspirująca, tradycja więc - to żywe dziedzictwo przeszłości.
Szczególną częścią naszego, europejskiego dziedzictwa jest pismo w postaci stylów literniczych, które, ewoluując przez wieki, doprowadziły do pisma współczesnego. Wspólną cechą etapów rozwoju graficznego pisma było dążenie do piękna – uprawianie kaligrafii.
Zapraszam do wejścia na ścieżkę pielgrzymów pióra. Rysując swój znak, pozostawiając własny odcisk, czynimy pierwszy krok ku komunikacji pisemnej. Ale uprawianie kaligrafii to przede wszystkim radość i przyjemność powtarzania tego samego znaku, poszukiwania dla niego najpiękniejszej formy, doświadczania zmian tempa i rytmu, równowagi pustego i pełnego. W tym celu warto poznać podstawy i zasady rządzące kaligrafią. Ta wiedza i umiejętności pozwolą w dalszym etapie na posługiwanie się pięknym pismem o indywidualnych cechach i tworzenie własnych projektów. Dobrym początkiem jest PISMO UNCJALNE, które pojawiło się we wczesnym średniowieczu - majestatyczne, szerokie i mocno zaokrąglone. Mamy do opanowania tylko jeden alfabet . Ma on wiele odmian i szerokie zastosowanie do dnia dzisiejszego.
Pracę warsztatową zaczniemy od wykładu i zaznajomienia się z narzędziami pisarskimi, w tym stalówką o ściętej końcówce, aby po szeregu ćwiczeń ręki poznać skalę i dukt uncjały, przejść do ćwiczenia rodzin liter, a potem do pisania słów i zdań. Na zakończenie warsztatów uczestnicy napiszą uncjałą wybrany tekst, ozdabiając go pierwszą literą malowaną gwaszami, wzorowaną na wybranym inicjale średniowiecznym.
Każdy uczestnik będzie pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej - dzięki nim osoba początkująca może łatwiej rozpocząć przygodę z pisaniem, unikając błędów. Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne, dowiedzą się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią, korzystając z dostępnych materiałów, narzędzi i wydawnictw. Biegłość ręki, uzyskana w posługiwaniu się szeroko ściętym narzędziem podczas pracy nad uncjałą, to dobra podstawa do doświadczenia transferu umiejętności i opanowania następnych stylów pisma. Ćwiczenie pięknego pisma niesie ze sobą rozliczne pożytki. Rozwija koordynację wzrokowo- ruchową, wyobraźnię, kreatywność, kształtuje cierpliwość i umiejętność koncentracji, wyostrza wzrok… Daje też wiele satysfakcji osobie piszącej oraz umożliwia sprawianie radości innym. Zaprojektowanie i osobiste wykonanie zaproszeń, podziękowań, kartek okolicznościowych, przekazanie komuś w harmonijnej formie wyrazów szacunku i miłości - to tylko kilka przykładów wykorzystania umiejętności pięknego pisania.
Sztuka graficzna, jaką jest kaligrafia, wymaga pozostawania w stanie uważności i równowagi wewnętrznej, umożliwia twórcze wyrażania siebie, daje radość, sprzyja refleksji nad sobą i medytacji. Zapewniam wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, warto mieć teczkę na swoje prace oraz zabrać ulubiony sprzęt kaligraficzny i do malowania, jeśli się taki posiada. Zapraszam osoby początkujące oraz praktykujące już uncjałę.
Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych, obejmuje 15 godzin pracy. W ośrodku jest miejsce na dodatkowe ćwiczenie kaligrafii w czasie wolnym. Możliwe jest uczestniczenie zarówno w warsztatach śpiewu, jak i kaligrafii, zajęcia będą odbywać się w innych godzinach.
CENA WARSZTATU KALIGRAFII - 415 zł – wliczone koszty materiałów
Cena dla osób uczestniczących w OBU WARSZTATACH - 650 zł za kaligrafię i śpiew.
Termin zgłoszeń do 22 czerwca 2011
Opłatę należy wnieść do 30 czerwca 2011 na konto:
Citibank Handlowy 87 1030 0019 0109 8518 0170 3237
(koniecznie z adnotacją „kaligrafia”)
dla: Barbara Zieleńska, ul. Baleya 4 m. 58, 02-132 Warszawa
Uaga: po 20 lipca 2011 wpłaty nie będą zwracane
Barbara Zieleńska, zielenska@gmail.com, 605 846 872
lub Barbara Wilińska, www.barbarawilinska.com, bawilinska@gmail.com, 607 073 452
Wyżywienie całodzienne, 3 posiłki, 6 dni: 324 zł
Noclegi – cena w zależności od standardu pokoju - ceny noclegów poniżej:
Na sąsiedniej polanie (oddalonej o ok. 100 m):
· Pawilony namiotowe 32 zl/os. (ściany z brezentu, wys. pokoju 2,20, drewniana podłoga, łóżka, pościel, lampki, szafki itp.; łaźnia na zewnątrz oddalona o ok. 30 m, ciepła woda, prysznice, umywalki)
· Domek leśny (8 miejsc: 3 na parterze, 5 na piętrze, 1 łazienka, aneks kuchenny) – 45 zł/osoba
· Pokój 2 os. nad nowym pawilonem - 35 zł/os. (tylko latem, bardzo prosty wystrój w stylu zen, małe pokoje, łaźnia na zewnątrz, oddalona ok. 50 m, ciepła woda, prysznice, umywalki)
· Namiot własny – 15 zł/ od os. (łaźnia oddalona o ok. 30 m, ciepła woda, prysznice, umywalki)
Rezerwacja i opłata noclegów i wyżywienia tylko w Ośrodku „Tu i Teraz”: kawkowo@tuiteraz.eu
Jacek Towalski, tel. 602 219 382, biuro: tel. 662 759 576
konto: Ośrodek Tu i Teraz, Alior Bank 3724 90000 50000 4500 5695 0255
Tylko wpłata zaliczki noclegowej rezerwuje miejsce w Ośrodku.
Możliwe jest uczestnictwo w obu warsztatach lub w jednym, wybranym.
Zajęcia odbywają się w modułach 3-godzinnych, w następującym układzie:
Studiowała psychologię na UAM w Poznaniu i otrzymała dyplom ukończenia PSM II stopnia. Od wielu lat śpiewa tradycyjne pieśni polskie i pieśni innych tradycji słowiańskich. Akompaniuje sobie na dawnych instrumentach, m.in. na lirze korbowej i suce biłgorajskiej. Współtworzy zespoły wykonujące muzykę średniowieczną i tradycyjną różnych krajów. Poszukuje pieśni odwiedzając na wsi śpiewaczki starszego pokolenia, korzysta także z nagrań archiwalnych i zapisów nutowych. Od 13 lat prowadzi warsztaty głosowe dla dorosłych, zespoły śpiewające pieśni o wiejskim rodowodzie oraz zajęcia muzyczne związane z kulturą tradycyjną dla dzieci. Od wielu lat zajmuje się kaligrafią łacińską i edukacją w tym zakresie. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 roku.
„Uczę się bez przerwy i wielkim szczęściem jest dla mnie możliwość przekazywania innym tego, co dla mnie ważne. Jestem przekonana, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć rozwijać swoje zainteresowania, realizować pasje. W pracy edukacyjnej najważniejsze jest dla mnie wspieranie innych w rozwoju oraz stwarzanie im okazji do odkrywania i wzmacniania własnych zasobów.”
Barbara Zieleńska, zielenska@gmail.com ,
605 846 872
Barbara Wilińska, 607 073 452